Zwrot podatku z Niemiec

Chcesz odzyskać podatek z Niemiec? Nie musisz nawet wychodzić z domu!

Niemieckie prawo podatkowe to nasza specjalność. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, przedstawiając swoim Klientom rozwiązania na najwyższym poziomie. Staramy się dopasować do ich własnych potrzeb oraz pomóc w szybkim uzyskaniu pieniędzy. Skontaktuj się z biurem rachunowym Gambit Tax! Jesteśmy firmą, która opanowała do perfekcji rozliczanie podatków z Niemiec. W swojej pracy zawsze kierujemy się rzetelnością oraz dbałością o Klienta. Wystarczy że skontaktujesz się z nami, a nasi pracownicy przeprowadzą Cię przez cały proceder zwrotu podatku z Niemiec. Możesz również wypełnić kalkulator zwrotku podatku z Niemiec, a odezwiemy się do ciebie w przeciągu 24 godzin.

O zwrot podatku może ubiegać się każda osoba która legalnie pracowała w Niemczech a jej pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek. Rozliczyć się z urzędem skarbowym (Finanzamt) możemy do 4 lat wstecz. Ponadto rozliczenie z zagranicznym urzędem nie powoduje żadnych problemów z rozliczeniem się z urzędem polskim.

Termin złożenia rozliczenia upływa 31 lipca, ale nie jest on ostateczny.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia się to:

 • niemiecka karta podatkowa ( Lohnsteuerbescheinigung ) wydawana za każdy rok podatkowy po 31 grudnia danego roku przez pracodawcę
 • kopia zaświadczenia o pobranych świadczeniach w Niemczech np. chorobowe, bezrobotne, urlopowe
 • zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego
 • zaświadczenie od pracodawcy o różnych budowach/ miejscach pracy w Niemczech – w przypadku pracowników budowlanych, kierowców zawodowych lub osób mających różne miejsca pracy
 • kopia zaświadczenia o zameldowaniu na terenie Niemiec – jeżeli byłeś zameldowany
 • kopia ostatniej decyzji podatkowej z niemieckiego urzędu skarbowego ( Bescheid ) – jeżeli rozliczałeś się już wcześniej w Niemczech
 • kopia wezwania do rozliczenia się - jeżeli otrzymałeś

Czy koniecznie trzeba rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym?

Standardowo, rozliczenie z niemieckim urzędem nie jest konieczne. Jednak jest ono obowiązkowe, gdy podatnik:

 • Otrzymał wezwanie z urzędu, nakazujące złożyć deklarację
 • Miał 3 klasę podatkową
 • Miał zarejestrowaną działalność gospodarczą tzw. Gewerbe, działalność rolniczą lub leśną, ewentualnie wykonywał wolny zawód, np. jako tłumacz
 • Otrzymał wynagrodzenie od co najmniej dwóch różnych pracodawców
 • W danym roku podatkowym rozwiódł się lub owdowiał
 • Pobierał niemiecką emeryturę lub rentę
 • Miał przyznane inne świadczenia w Niemczech, np. bezrobotne, chorobowe

Podatnicy, którzy nie spełniają powyższych warunków, nie mają obowiązku rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym. Jednakże Finanzamt może wezwać podatnika do rozliczenia się, wówczas złożenie deklaracji staje się obowiązkowe. Od 2014 roku podatnicy, którzy się już rozliczali w poprzednich latach z niemieckim urzędem skarbowym, powinni to robić na bieżąco. Za niezłożenie zeznania w podanym terminie Finanzamt nakłada na podatnika karę od 200 euro wzwyż.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku jest to kota dochodu nie powodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego oznacza to, że jeśli dochód brutto podatnika nie przekroczył tej kwoty, to należy się całkowity zwrot podatku, który został potrącany przez pracodawcę. Kwoty wolne zmieniają się co rok, a w ostatnich latach wynosiły:

 • 2017 - 8820 EUR
 • 2018 - 9000 EUR
 • 2019 - 9168 EUR
 • 2020 - 9408 EUR
 • 2021 - 9744 EUR

Z jakich ulg można skorzystać w rozliczeniu z niemieckim urzędem skarbowym?

Jedną z ulg, z których można skorzystać jest ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Skierowana ona jest do osób, będących w związku małżeńskim, w którym jedno z małżonków mieszka w Polsce, a drugie pracuje w Niemczech. Z tej ulgi mogą skorzystać również osoby stanu wolnego, które mają w Polsce niepełnoletnie dziecko/dzieci i ponoszą koszty związane z ich utrzymaniem. Ulga ta obejmuje:

 • Podróże - pomiędzy Polską a Niemcami, koszty udokumentowane, np. imienne faktury za przejazdy
 • Zakwaterowanie - opłaty udokumentowane lub potwierdzone na paskach wypłat przez pracodawcę
 • Wyżywienie – można odliczyć przez pierwsze 90 dni pracy na terenie Niemiec

Dojazd do pracy i z powrotem – podatnik ma prawo do ulgi podatkowej z tytułu kosztów dojazdu z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy na terenie Niemiec. Ulga ta przysluguje w momencie, kiedy pracodawca nie zapewniał darmowego transportu na terenie Niemiec.

Ulga dla osób oddelegowanych – jest to ulga skierowana do osób, które są oddelegowane do różnych miejsc pracy, np. pracownicy budowlani, bądź nie posiadają stałego miejsca zameldowania na terenie Niemiec, np. zawodowi kierowcy. Ulga ta obejmuje:

 • Podróże - pomiędzy Polską a Niemcami, koszty udokumentowane, np. imienne faktury za przejazdy
 • Zakwaterowanie - opłaty udokumentowane lub potwierdzone na paskach wypłat przez pracodawcę (nie dotyczy to kierowców zawodowych)
 • Wyżywienie – wysokość diet jest uzależniona od ilości dni pracy na terenie Niemiec oraz od wysokości dodatku wypłaconego przez pracodawcę.

Ostatnią ulgą jest ulga na dzieci - jej wysokość uzależniona jest od ilości dzieci i wysokości pobieranego zasiłku rodzinnego, tzw. Kindergeld.

Masz obawy czy przygotowałeś wszystkie dokumenty?

Koniecznie zgłoś się do nas. Poprowadzimy Twoją sprawę kompleksowo. Od wyliczenia należnego zwrotu podatku, poprzez wypełnienie wniosku i sprawdzenie kompletności dokumentów, aż po ich dostarczenie do odpowiedniego urzędu w Niemczech.

Zwrot podatku z Niemiec bez żadnej prowizji

Ależ tak - w naszej firmie. To Twoje pieniądze, a my nie pobieramy za nie prowizji. Dla Ciebie oznacza to, że płacisz wyłącznie jednorazowo z góry ustaloną kwotę za to, byśmy podjęli odpowiednie działania. Cała suma zwrotu podatku wpływa bezpośrednio na Twoje konto.

Zwrot podatku z Niemiec krok po kroku

1. Dostarczenie do nas niezbędnych dokumentów.

Skontaktuj się z naszym biurem drogą mailową, telefoniczne lub poprzez aplikację Messenger, a dostarczymy Ci komplet dokumentów niezbędnych do rozliczenia się, wraz z krótką instrukcją.

2. Od sporządzenia deklaracji do otrzymania decyzji.

Po wypełnieniu przez Ciebie dokumentów nadesłanych przez nas, zajmiemy się całą resztą. Przystępujemy do sporządzenia zeznania podatkowego - osobiście wysyłamy je do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemiec. Okres oczekiwania na decyzję trwa ok. 6 miesięcy, jest to tylko termin umowny. Decyzja podatkowa przychodzi bezpośrednio do Klienta i widnieje na niej dokładna kwota zwrotu oraz informacje dotyczące konta bankowego. W niektórych przypadkach należy potwierdzić konto, dlatego niezbędne jest zachowanie ciągłości korespondencji pomiędzy nami a urzędem. W trakcie rozliczenia deklaracji przez Niemiecki Urząd Skarbowy mogą przychodzić do Klienta pisma, których kopie prosimy w miarę możliwości jak najszybciej przesłać na e-maila lub pocztą tradycyjną, wtedy znacznie przyśpieszy to wydanie decyzji.

3. Zwrot podatku.

Po otrzymaniu decyzji podatkowej urząd przelewa zwrot na konto w przeciągu 2 tygodni. Jeśli kwota zwrotu podatku jest niezgodna z wyliczoną, to istnieje możliwość odwołania się od decyzji w terminie jednego miesiąca od daty jej wystawienia.

To takie proste!

Wielu Polaków pracujących za granicą nie wie o możliwości zwrotu nadpłaconego podatku lub nie ubiega się o niego, nie mając czasu lub ochoty na bieganie po urzędach i wypełnianie formularzy. Korzystając z usług biura podatkowego, procedura zwrotu staje prosta i przyjemna!

Skorzystaj z naszych usług!

Gambit Tax © 2023 wszelkie prawa zastrzeżone