Zwrot podatku z Austrii

Zależy Ci na szybkim zwrocie podatku z Austrii?

Zastanawiasz się jak poradzić sobie z kartą podatkową, którą uzyskałeś pracując za granicą? Skontaktuj się z biurem rachunowym Gambit Tax! Jesteśmy firmą, która opanowała do perfekcji rozliczanie podatków z zagranicy. W swojej pracy zawsze kierujemy się rzetelnością oraz dbałością o Klienta. Wystarczy że skontaktujesz się z nami, a nasi pracownicy przeprowadzą Cię przez cały proceder zwrotu podatku. Możesz również wypełnić kalkulator zwrotku podatku z Austrii, a odezwiemy się do ciebie w przeciągu 24 godzin.

O zwrot podatku może ubiegać się każda osoba, która legalnie pracowała w Austrii a jej pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek. Podstawą do kalkulacji zwrotu oraz złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym (Finanzamt) jest karta podatkowa - Lohnzettel wydawana przez pracodawcę do końca lutego kolejnego roku kalendarzowego. W przypadku jej braku można posłużyć się rozliczeniami miesięcznymi - Abrechnung.

Osoby zameldowane na terenie Austrii mają obowiązek złożenia deklaracji do 30 czerwca. Pozostałe osoby rozliczają się dobrowolnie. W Austrii nie ma wspólnych rozliczeń małżeńskich, tzn. że wysokość dochodu małżonka nie ma wpływu na zwrot. O zwrot podatku można ubiegać się za 5 ostatnich lat.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia się to:

  • roczna karta podatkowa ( Lohnzettel )
  • kopia zaświadczenia o pobranych świadczeniach w Austrii np. chorobowe, urlopowe
  • kopia ostatniej decyzji podatkowej z austriackiego urzędu skarbowego ( BESCHEID ) – jeśli rozliczałeś się już wcześniej w Austrii
  • zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego

Czy koniecznie trzeba rozliczać się z austriackim urzędem skarbowym?

Standardowo, rozliczenie z austriackim urzędem nie jest konieczne. Jednak jest ono obowiązkowe, gdy podatnik:

  • otrzymał wezwanie z urzędu, nakazujące złożyć deklarację
  • otrzymał wynagrodzenie od co najmniej dwóch różnych pracodawców
  • pobierał austriacką emeryturę lub rentę
  • miał przyznane inne świadczenia w Austrii, np. bezrobotne, chorobowe, upadłościowe

Kto uznawany jest za rezydenta?

Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, które zamieszkują lub pracują w Austrii ponad 6 miesięcy w sposób ciągły. Właśnie te osoby nazywane są Rezydentami. Z kolei za nierezydentów podatkowych uznaje się osoby, które przebywały lub pracowały w Austrii przez okres poniżej 6 miesięcy. Status rezydenta lub nierezydenta ma decydujące znaczenie dla sposobu rozliczenia się z austriackim urzędem.

Masz obawy czy przygotowałeś wszystkie dokumenty?

Koniecznie zgłoś się do nas. Poprowadzimy Twoją sprawę kompleksowo. Od wyliczenia należnego zwrotu podatku, poprzez wypełnienie wniosku i sprawdzenie kompletności dokumentów, aż po ich dostarczenie do odpowiedniego urzędu w Austrii.

Z jakich ulg można skorzystać w rozliczeniu z austriackim urzędem skarbowym?

Jedną z ulg, które można skorzystać jest ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Skierowana ona jest do osób, będących w związku małżeńskim, w którym jedno z małżonków mieszka w Polsce, a drugie pracuje w Austrii. Mogą korzystać z niej również osoby stanu wolnego, które mają w Polsce niepełnoletnie dziecko i ponoszą koszty związane z ich utrzymaniem. Ulga ta obejmuje:

  • Podróże pomiędzy Polską a Austrią - koszty udokumentowane, np. imienne faktury za przejazdy;
  • Zakwaterowanie - opłaty udokumentowane lub potwierdzone na paskach wypłat przez pracodawcę.

Kolejną ulgą jest dojazd do pracy i z powrotem – podatnik ma prawo do ulgi podatkowej z tytułu kosztów dojazdu z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy na terenie Austrii. Ulga ta przysługuje w momencie, kiedy pracodawca nie zapewniał darmowego transportu na terenie Austrii.

Oprócz tego, istnieje jeszcze ulga na dzieci - jej wysokość uzależniona jest od ilości dzieci i wysokości pobieranego zasiłku rodzinnego, tzw. Familienbeihilfe.

Zwrot podatku z Austrii bez żadnej prowizji

Ależ tak - w naszej firmie. To Twoje pieniądze, a my nie pobieramy za nie prowizji. Dla Ciebie oznacza to, że płacisz wyłącznie jednorazowo z góry ustaloną kwotę za to, byśmy podjęli odpowiednie działania. Cała suma zwrotu podatku wpływa bezpośrednio na Twoje konto.

Zwrot podatku z Austrii krok po kroku

1. Dostarczenie do nas niezbędnych dokumentów.

Skontaktuj się z naszym biurem drogą mailową, telefoniczne lub poprzez aplikację Messenger, a dostarczymy Ci komplet dokumentów niezbędnych do rozliczenia się, wraz z krótką instrukcją.

2. Od sporządzenia deklaracji do otrzymania decyzji.

Po wypełnieniu przez Ciebie dokumentów nadesłanych przez nas, zajmiemy się całą resztą. Przystępujemy do sporządzenia zeznania podatkowego - osobiście wysyłamy je do odpowiedniego urzędu skarbowego w Austrii. Okres oczekiwania na decyzję trwa ok. 6 miesięcy, jest to tylko termin umowny. Decyzja podatkowa przychodzi bezpośrednio do Klienta i widnieje na niej dokładna kwota zwrotu oraz informacje dotyczące konta bankowego. W niektórych przypadkach należy potwierdzić konto, dlatego niezbędne jest zachowanie ciągłości korespondencji pomiędzy nami a urzędem. W trakcie rozliczenia deklaracji przez Austriacki Urząd Skarbowy mogą przychodzić do Klienta pisma, których kopie prosimy w miarę możliwości jak najszybciej przesłać na e-maila lub pocztą tradycyjną, wtedy znacznie przyśpieszy to wydanie decyzji.

3. Zwrot podatku.

Po otrzymaniu decyzji podatkowej urząd przelewa zwrot na konto od 4 do 6 tygodni. Jeśli kwota zwrotu podatku jest niezgodna z wyliczoną, to istnieje możliwość odwołania się od decyzji w terminie jednego miesiąca od daty jej wystawienia.

To takie proste!

Wielu Polaków pracujących za granicą nie wie o możliwości zwrotu nadpłaconego podatku lub nie ubiega się o niego, nie mając czasu lub ochoty na bieganie po urzędach i wypełnianie formularzy. Korzystając z usług biura podatkowego, procedura zwrotu staje prosta i przyjemna!

Skorzystaj z naszych usług!

Gambit Tax © 2023 wszelkie prawa zastrzeżone